Hero Simple

Increase Your Profit with Our Price Per-Unit Calculator

Confidently settle on the price you should be charging for your products or services with our Pricing Per-Unit Calculator.

Download Your Price Per Unit Calculator

What Is the Cost Per Unit?

Most business owners understand profitability fundamentally. If you have positive cash flow, your business is profitable. However, as an owner looking to grow your business, it’s important to look at what’s driving those numbers at a more detailed level. Cost per unit refers to both the variable costs and fixed costs associated with producing and delivering a single unit of any product to an end consumer. By looking at the cost per widget, you’ll know with certainty how each offering is profiting your business, and you’ll have a better idea of some of the levers you can play with to adjust the gap in your cash flow.

Find out if you charge enough for your product or service

There are many factors to consider when setting your pricing. But, as a business owner, you need to ensure you’re charging enough to sufficiently cover your costs to make your product or deliver your services.

Toolkit Inner

How our Unit price calculator can help your business?

Knowing your cost-per-unit will help you properly set prices to cover your costs and make a profit. To help you do just that, we’ve developed a calculator to give you the ability to identify your desired margin, set your scope (be it weekly, monthly, or annually), and define how many sales are occurring in that given period. From there, you’ll enter your fixed and variable costs, and the magic of formulas will calculate for you both your cost as well as the price you should charge.

With this calculator you can:

  • Calculate the cost per-unit of your product or service
  • Determine how much to charge to hit your desired profit margin
What to expect from this tool

What to expect from our Price per Unit Calculator?

Often, companies have multiple widgets. We designed this tool to allow you to run an analysis on all of your products or services as, more often than not, it becomes obvious what is making you money and what is holding you back from making even more money.

To help you do this calculation, we have built 3 types of calculators — to help you calculate your pricing. We have one for products and two for professional services — one for flat-fee billing and another for hourly billing.

  1. Price-Per-Unit for a tangible product (PPU – Product). Use this one of if you sell a tangible product. Think clothes, software, or whatever your widget happens to be.
  2. Price-Per-Unit for professional services, billed as a flat-fee (PPU – Service Flat-Fee). Use this one if you sell a service, but bill it as a flat fee, such as a monthly recurring amount or a fixed package rate. Consulting services are sometimes billed like this to give the customer peace-of-mind.
  3. Price-Per-Unit for professional services, billed hourly (PPU – Service Hourly). Use this one if you sell a service, but bill it to your client based on your actual time committed. Most of the time, attorneys or accountants will bill for their time like this.

price calculator
Logo Form 1
Logo Form 2
Logo Form 3

Download Your Price Per Unit Calculator

"*" indicates required fields

Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden
Hidden

By entering your phone number and submitting this form, you consent to receive automated personalized (e.g., meeting reminders) and marketing text messages from Cultivate Advisors to the number you have provided. Learn more about our Privacy Policy.
This field is for validation purposes and should be left unchanged.